DILLÍ. Z premiéry tibetského fotbalu ve Spojených státech nic nebude, americké úřady zamítly žádost reprezentantek této země o turistická víza. Ženský fotbalový výběr Tibetu pozvali na dubnový turnaj do Dallasu (9.-16.4.), Ale šestnáct hráček nevpustí do USA.

Podle velvyslanectví v indickém Nai Dillí “nemají dobrý důvod na návštěvu země”, tvrdí trenérka a Výkonný ředitel společnosti Cassie Childers. S výjimkou dvou žadatelek disponují všechny identifikační kartou, jaké Indie běžně vydává tibetským utečencom.Loading…

Zbývající dvě mají indický pas. Čtyři další hráči byli podrobeni procedurám v Nepálu v Káthmándú.Tibet je součástí Číny od roku 1950 a Spojené státy uznávají tento stav i po příjezdu Donalda Trumpa na frontu správy. ”

” Tato událost měla mít pro Tibet historický význam, což byla životní šance pro tyto ženy, nemluvě o tom, že USA ztratily příležitost hostit jeden z nejvíce inspirativních týmů na světě. “Cassie Childers, trenér a náčelník tibetského zastoupení

” Výlet do USA není v žádném případě šance uniknout a toto podezření je uráželo.Netvoří nějaký anonymní fotbalový tým, o který se nikdo nebude zajímat, pokud se nikdy nevrátí domů, “upozornila Childersová, rodačka z New Jersey.

Tibeťanky se před dvěma lety zúčastnili podobném akcí v Německu a neměli problém vycestovat . v Dallasu měli navázat na tradici startů fotbalových týmů z problematických oblastí.

Organizátoři v minulosti pozvali izraelsko-palestinský výběr, míchané družstvo z Jihoafrické republiky, irských fotbalistů katolického i protestantského vyznání nebo tým z Iráku. </p Tibetští fotbalisté budou mít tři výstavní zápasy s místními týmy.

“Tato akce by měla mít historický význam pro Tibet.Pro tyto ženy to byla jejich šance na život. Nemluvě o tom, že USA ztratily příležitost hostit jeden z nejvíce inspirativních týmů na světě. Překonali tolik překážek, aby získali právo kopnout míč, “uzavřel Childers. USA dosud nepředložily tibetský fotbalový tým.