Na teplou červencovou noc v Montrealu si před téměř 11 lety Bartosz Bialkowski myslel, že by se mohl cítit takhle navždy. Právě udělal brilantní reflex v poslední minutě polského zápasu Světového poháru pod 20 let proti Jižní Koreji, který zaručil, že se jeho země dostala do fáze vyřazení. Byl to nějaký způsob, jak oslavit jeho 20. narozeniny a v šatně byl hrdina, zvednutý vzhůru týmem, který již porazil Brazílii a cítil závratě nad vyhlídkou na trhliny v Argentině. „Mysleli jsme, že bychom mohli dělat, co bychom chtěli udělat,“ vzpomíná brankář Ipswich na léto, které se podobalo na věk. „Bylo to, jako bychom byli teď bohové.“

Jak se ukázalo, úctyhodný stav nebylo tak snadné dosáhnout.Kariéra Bialkowski měl na mysli, že se zdálo, že světelné roky do roku 2012, kdy nikam v Southamptonu a nesnesitelně neschopný, vyhlídka na upuštění do non-liga se zdálo být opravdu reálné. Bialkowski však všechno otočil. Je zbožňován na Portman Road, v březnu získal první výzvu do polského seniorského týmu a po svém jmenování do předběžné Světové pohárové soutěže stojí na pokraji uskutečnění snu, který rychle vybledl.Essam El-Hadary : Egyptský 45letý brankář stojí na pokraji historie Přečtěte si více

„Nikdy jsem se toho nevzdal,“ říká. „Ale já jsem si také uvědomil, že jsem v červenci 30, 31 a nikdy jsem neměl kontakt s národním týmem, takže mizel.Pak jsem dostal hovor a bylo by úžasné, naprosto neuvěřitelné, jít na Mistrovství světa. “

Nahrazení Lukasze Fabianskiho za druhou polovinu Polska přátelské proti Nigérii bylo také naplněním slibu. . Jakákoliv jiná těžkost Bialkowski zažila v srpnu 2015 v porovnání se smrtí svého otce, Marka, zbabělce. Marek byl voják – „tvrdý, ale také uvnitř byl měkký“ – a nikdy se nesnažil podpořit Bartoszovy snahy. Řídil ho po celé zemi a spolu s matkou Bialkowského se s ním rozběhl, když mu po zápase s Gornikem Zabrze dva zloději dali dva černé oči.Bialkowski dorazil na Markovu stranu včas, aby se rozloučil a slíbil, že ho bude hrát za Polsko.

„Ve svém posledním rozhovoru s ním, v nemocnici, jsem mu slíbil, že dostanu výzvu a hrát pro mou zemi, “říká. „A podařilo se mi to. Nebyl jsem nervózní jít ven na hřišti, ale byl jsem pyšný, tak pyšný. Myslela jsem si: „Tento okamžik je pro mého otce,“ protože jsme čekali, až se mi podaří zavolat. Možná, že se díval. “

Bialkowského příjezd do tábora v Polsku vytvořil mini setkání ve třídě roku 2007.Grzegorz Krychowiak a Wojciech Szczesny patřili mezi týmové spoluhráče, kteří ho večer v Kanadě hodili do vzduchu. „Jakmile jsem tam vešel, věděl jsem, že jsem na správném místě,“ říká; ve výcviku se objevil bonus, kterým čelil Robert Lewandowski. „Nehodí si záběry, jen je klidně vkládal do rohu sítě. Zřejmě jsem se snažil udělat to nejlepší a zachránil jsem pár, ale je to neuvěřitelné. “ Fotografie: Tony O’Brien / Reuters

S Under-20s Bialkowski byl kapitán a mezi hrami byli chlapci někdy chlapci. Vzpomíná si na neštěstí, které spadlo Krychowiakovi – „Šli jsme na kolečkových bruslích a poté se necítili dobře.Myslím, že onemocněl a minul hru v Jižní Koreji – ale vychutnával si kamarádství. Krychowiak skóroval vítěze proti Brazílii, ale 6-1 thrashing z USA, který byl inspirován Freddy Adu, je nechal vděčný za tuto zastávku proti Koreji. Oni byli sestřeleni Sergio Agüero a Ángel Di María v kole 16, ale launchpad k větším věcem se zdálo soubor.

Bialkowski se zotavil z cruciate zranění dělat osm mistrovských vystoupení pro Southampton v 2006-07; Zdálo se, že je na cestě, i když se před dvěma lety krátce představila jiná trasa, když se jako 17letá dívka v Gorniku objevila šance na celý život.

„Měl jsem pět let kontrakt od Inter Milána, “říká. „Ale musela jsem se podepsat s italským agentem, abych to udělala, a už jsem měl velkou agenturu, IMG.Řekli mi, abych nic nepodepsal, protože pro mě měli kluby jako Arsenal a Manchester United, takže jsem tam nebyl a pak to samozřejmě nebylo. Šel jsem na soud ve Wigan a Rangers, nic se opravdu nestalo a smlouva s Gornikem skončila. Měl jsem být jedním z největších vyhlídek v Polsku a skončil jsem bez klubu. “

Proces u Hearts ho přivedl do kontaktu s tehdejším manažerem Georgem Burleym a brankářským trenérem Malcolmem Websterem; připojil se k nim, když se přestěhovali do Southamptonu, a věci začaly dost dobře, bránilo jim zranění a nedokázaly přemístit Kelvina Davise, příležitosti se vyschly.

„Myslel jsem si:„ Potřebuji něco udělat se mnou, ‘” on říká. „Potřeboval jsem jít ven a hrát hry, protože jinak bych chtěl vypadnout z ligy.Moje strava byla v té době šokující; Cítil jsem se příliš pohodlně, nehrál jsem, takže jsem nemusel trénovat tolik. Naštěstí jsem si to uvědomil ve správný čas, ztratil nějakou váhu a snažil jsem se připravit na léto. “Nikdy jsem se po hře necítil tak špatně, jak jsem to dělal po Hullu; to bylo něco, co nikdo z nás nikdy nezažil.

Notts County na něj vzal šanci; odměnil je dvěma vynikajícími ročními obdobími v League One a pak Webster, nyní u Ipswich, poradil Micku McCarthymu, aby ho podepsal v roce 2014.Čtyři roky v Suffolku přinesly tři příznivce hráčů trofejí roku; v minulé sezóně jeho výkony byly spojovacím faktorem pro fanoušky Ipswiche uprostřed nespokojenosti, která přispěla k odchodu McCarthyho.

„Nebylo to jednoduché, atmosféra,“ říká Bialkowski, když se tým 3-0. porážku Hulla. „Bylo to těžké. Nemyslím si, že by si zasloužil takovou kritiku, protože udělal opravdu dobrou práci, ale chápu, že fanoušci chtějí být zábavní a vidět nás hrát dobře. Nikdy jsem se po hře necítil tak špatně jako po Hullovi; to bylo něco, co nikdo z nás nikdy nezažil. “The Fiver: zaregistrujte se a získejte náš každodenní fotbalový e-mail.

Ipswich nahradil McCarthyho s Paulem Hurstem a budoucností Bialkowskiho. intray.On a jeho rodina jsou osídleni lokálně; Skutečností je, že by měl být v Premier League a čas proti němu. „Pokud přijde správná nabídka pro klub a pro mě, pak o tom budu muset hovořit s rodinou,“ říká.

Crystal Palace byl v lednu nadšený a ostatní budou ukazovat své ruce. Bialkowski je v soutěži s romským Lukaszem Skorupskim o finále brankářského gólu v Polsku a pokud se Stadion Olimpico jeví jako lepší světový šampionát než šampionát, stojí za povšimnutí, že Skorupski hrál po celé sezóně 90 minut fotbalu.

„Přišel jsem na dlouhou cestu, kde jsem,“ říká Bialkowski. „Před několika lety bych si nemyslel, že bych mohl být v této situaci, takže musím udělat vše, co je v mých silách.“ Fotbal se svou zálibou v kruhovitosti může ještě učinit z něho boha.