„Pro tohle neexistuje omluva,“ prohlásil milánský sportovní ředitel Massimiliano Mirabelli. „Ale na druhou stranu jsem od Verony neviděl takovou dominanci, kterou naznačuje výsledek 3:0.“

Statistikám skutečně vládli „Rossoneri“, jenže s nulovým efektem. K čemu je třicet střeleckých pokusů a převaha v držení míče, když je neumíte využít.

„Úvod vypadal skvěle, jenže pak jsme inkasovali z první šance. Při prvním náznaku problému jsme zkolabovali. Nevíme, jak reagovat, když prohráváme,“ nechápe Gattuso.

První branku dal Hellas ve čtyřiadvacáté minutě po rohovém kopu, další dvě po změně stran. V dresu hostů se hodně snažil Suso, pálil ze všech možných pozic. U přední tyče ani z přímého kopu ale gólmana Verony nepřekonal.Nejaktivnější hráč bude navíc příště chybět, v nastavení dostal červenou kartu.

Milán tak nezopakoval ojedinělý úspěch: ve středu sice Veronu vyřadil vítězstvím 3:0 z osmifinále poháru, avšak v neděli s ní 0:3 prohrál.

„Byli jsme trapní,“ uvedl Gattuso. „Objeví se první zádrhel a my neumíme odpovědět. A když se to nějak povede, tak hrajeme strašně chaoticky a bez organizace. Nelíbí se mi to,“ dodal.

Bývalý důrazný záložník povýšil od juniorky k áčku na konci listopadu, kdy nahradil odvolaného Vincenza Montellu. Zatím ale tápající tým nepozvedl. Z pěti zápasů vyhrál jen dva.

I proto je ambiciózní projekt za 190 milionů eur v Serii A aktuálně až osmý.Dokonce má blíž sestupovým příčkám než čtvrtému místu, které zaručuje Ligu mistrů. Ničemu nepomáhá ani napjatá situace kolem (ne)odchodu brankářské jedničky Donnarummy.

„Mohli bychom porážku svést na zákulisní problémy, ale žádné nejsou. V kabině je vše v pořádku, hráči dostávají výplaty včas,“ řekl Gattuso, od ledna 2014 už sedmý trenér na milánské lavičce.

Je dalším z bývalých hráčů AC, kteří svůj někdejší klub po skončení aktivní kariéry dirigují od postranní čáry. Málokterý z nich ale byl v nedávných letech úspěšný. Filippo Inzaghi, Cristian Brocchi, Clarence Seedorf…Jen poslední jmenovaný vyhrál alespoň v polovině odkoučovaných zápasů.

Jeden z nejúspěšnějších italských klubů všech dob se od osmnáctého – a zatím posledního – titulu ze sezony 2010/11 motá v bludném kruhu. Dosud se neprojevily ani obří investice do hráčského kádru, které umožnilo letošní převzetí čínským majitelem.

Dokáže Gattuso vrátit do Milána slavné časy?