MELBOURNE. Uzbecký tenisový hráč Denis Istomin měl na Australian Open křivý výlet. Spadl pod první stovku a měl jen jednu šanci zúčastnit se kvalifikace v Melbourne, nebo vyhrát zdarma kartu v asijském turnaji. Přečtěte si také: Djokovič titul na Australian Open neobhájí, senzačně vypadl už ve druhém kole

Kartu získal, když v semifinále těsně ujel soupeři z mečboly. Pak v Melbourne uspěl v prvním kole nad Ivanem Dodigem ve čtyřech sestavách. Bylo to jeho první vítězství v Australian Open v roce 2014. Istomin měl v Tashkentu před 14 lety těžkou dopravní nehodu a zlomil nohu. Strávil tři měsíce v nemocnici a dva roky zboural raketu.Lékaři mu doporučovali, aby zapomněl na tenis.

Už třicetiletý uzbecký veterán a hrdina daviscupový zápasů jejich neuposlechl.

Stejný Istomin ve čtvrtek po 288 minutách překonal světovou dvojku, dvanáctinásobná grandslamového vítěze a obránce v Austrálii Novak Djokovic 7: 6, 5: 7, 2: 6, 7: 6, 6: 4.

Přitom po třech setech se zdálo, že se už vše ubírá podle předpokladů, ale srbský svěřenec Mariána Vajda nadělal 72 nevynucených chyb a nedotáhl zápas do vítězství.Novak Djokovič senzačně nestačil na Denis Istomin (24 fotografií)

Dosud byl nejníže postaveným tenistou, který vyřadil Djokoviče na grandslamu – Marat Safin. Když vyhrál ve druhém kole Wimbledonu 2008, byl Rus na 75. místě.

V Austrálii naposledy prohrál takto rychle v prvním kole v roce 2006 s Goldsteinem a na olympijských hrách 2016 v prvním kole s Del Potrem, který však hrál za volnou kartu a poté vyhrál stříbro. Istomin je nyní na 117. mieste.Istomin hrál nad své možnosti

Djokovičem trenér Vajda spěchal s týmem pryč ze stadionu. Jeho svěřenec bleskově absolvoval tiskovou besedu a Marián pouze smutně poznamenal:

“Na nic se neptejte, je to hrozné.Nezůstaneme tu ani den, letíme pryč.

“Všetka čest soupeři, vydržel velký zápas, v rozhodujících chvílích byl lepší a zaútočil. Nejsem spokojený se svým vystoupením, ale třeba poblahopřát Istomin, “vyprávěl srbský tenista.

” Zdálo se, že se to ve třetím setu otáčí a měl jsem ujít brejkem na začátku čtvrtého. No musím uznat, že pohodlnou šanci a náskok jsem nikdy neměl. Naopak, on přišel v důležitých chvílích vždy se silným podáním a silnou hrou. Je to tak, když nemáte svůj den a ten druhý cítí míče mnohem lépe, “pokračoval Djokovič.Loading…

” Měl Mám rovnováhu 5: 0. Nečekal jsem to, ale nikdy nikoho nepodceňuji.Jednoduše hrál nad své možnosti a nad žebříčkové postavení. “”

Měl jsem s ním bilanci 5: 0. Toto jsem nečekal, ale nikdy nikoho nepodceňuji. Jednoduše hrál nad své možnosti a nad žebříčkové postavení. “Novak Djokovič , Srbský tenista.

“Nechci mluvit o minulé sezóně, nemá žádný vliv. To je nový rok, myslel jsem si, že bych začal dobře. V minulosti jsem dnes zvládla takové překážky. Nic víc. Poučení? Vezměte tašky a jděte domů. Člověk se vždy učí v životě, nejen předjíždět. Neposouvejte mě do výpovědí, nevyjadřete svůj vlastní úsudek.Jsem zklamaný, svůj další program neznám, jdu domů strávit nějaký čas s rodinou a uvidíme. “Dárek pro mámu

Istomin zářil, těšil se, ale zůstal myšlenkami při zemi. “To je nereálné. Z 33 pokusů jsem zdolal hráče desítky pouze jednou, a to Ferrera, kdy byl světovou pětkou v Indian Wells 2012 a na grandslamových turnajích jsem měl s ním bilanci 0:10,” těšil se.

“Zdolat obhájce v pěti setech na jeho nejoblíbenějším a nejúspěšnějším turnaji je neskutečné. Stále tomu nevěřím. je mi ho líto, že to už neobhájí, ale dnes jsem si to zasloužil. Jen jsem hrál a zkoušel. Nikdo nejde na zápas s úmyslem přehrát Ale ani jsem nevěřil, když jsem byl 40: 0 nebo 40:15.On je takový zkušený, že i toto umí otočit na příjmu, “řekl dále Denis Istomin.Denis Istomin slaví vítězství nad Novakem Djokovičem. (Zdroj: TASR / AP)

” Je to i dárek mojí mámě. Takto ušetříme, nemusíme platit trenéra, ona mi pomáhá celý život a já ji poslouchat, “doplnil uzbecký tenista, jehož trénuje matka Klaudia.

Připomeňme, že první grandslamové vítězství v životě vůbec dosáhl Istomin v Melbourne na Australian Open 2008 proti Lukášovi Lackovi v horku 6: 3, 6: 7, 7: 6, 6: 1.

Lacko nastoupí v pátek ve třetím kole o 9:00.ráno SEČ v Aréně Margaret Courtovej proti světové pětce Keiovi Nišikoriho z Japonska.Loading…Cash: Djokovič již není, dokud býval

Australská tenisová legenda Pat Cash říká, že Novak Djokovič momentálně už není takovou hrozbou pro soupeřů jako kdysi.

“Pokud jsme dosud váhali, tak nyní je jasné, že Djokovič už není tím hráčem, kterým byl před půl rokem,” říkal Cash pro BBC.

“Tato prohra ukázala, že už na to nemá. Velmi rád bych byl, kdyby byl skutečnou světovou dvojkou a bojoval o první příčku, ale pochybuji, že budeme toho svědky v současné době.”

Loni v červnu Djokovič vyhrál čtvrtý grandslam jeden za druhým. Od triumfu na Roland Garros však přišli několik prohry.

“Není to o tom, že by jeho technika měla nedostatky, to vůbec.Ale dělá chyby a stále více. Je to hlavně v hlavě, “dodává Cash. (Sb)