ZÜRICH. Franz Beckenbauer čelí vyšetřování etické komise Mezinárodní fotbalové federace (FIFA), kterou zajímá, zda se šéf německé kandidatury a později prezident organizačního výboru mistrovství světa 2006 nedopustil úplatkářství.

Podezření z nezákonného převodu peněz a uzavření smlouvy souvisí s udělením šampionátu Německu v roce 2000 a namočení jsou i další tři funkcionáři Theo Zwanziger, Horst Schmidt a Stefan Hans. Německo ve volbách hostitele MS zdolalo Jihoafrickou republiku poměrem hlasů exekutivy FIFA 12:11. Fifa Investigates 2006 World Cup award https://t.co/Z3FEFefhN2 – BBC Africa (@BBCAfrica) 22.března 2016

“Vyšetřovací komora začne jednat ve věci možných nezákonných plateb a kontraktů, jejichž cílem bylo získat výhodu při udělování práv na mistrovství světa,” uvedla etická komise FIFA, která navíc podezírá člena výkonného výboru FIFA Wolfganga Niersbacha jako bývalého prezidenta Německého fotbalového svazu (DFB) a dalšího činovníka Helmuta Sandrock, ředitele předmětného turnaje, že nesplnily povinnost informovat o neetické chování a střetu zájmů. Důkaz o kupování hlasů zatím nemají

DFB pověřil vyšetřováním celé záležitosti právnickou kancelář Freshfields Bruckhaus Deringer.Ta začátkem března konstatovala, že nenašla jednoznačný důkaz pro tvrzení, že při výběru dějiště mimořádně úspěšných mistrovství světa 2006 sehrály roli úplatky. Zároveň však korupci ani nevyloučila.

“Neobjevily jsme důkaz o kupování hlasů, ale stejně ho nemůžeme ani vyloučit,” uvedla firma.

Vyšetřování mělo dát odpověď zejména na otázku, zda částka 6,7 ​​milionu eur poukázána dodatečně 27. dubna 2005 za podezřelých okolností na účet FIFA podpořila německé šance na úspěch.

Týdeník Der Spiegel v říjnu vyrukoval s tvrzením, že německá kandidatura měla speciální fond na kupování hlasů především asijských členů exekutivy FIFA. Potvrdil to i bývalý prezident DFB Theo Zwanziger.Objevily zvláštní převody, za nimiž je Beckenbauer

Vyšetřovatelé konstatovali, že organizační výbor v čele s tehdejším prezidentem Beckenbauer zmíněnou položku falešně deklaroval v nákladech na zahajovací ceremoniál, přičemž ve skutečnosti šly peníze přes FIFA s vědomím tehdejšího jejího prezidenta Seppa Blattera na účet Roberta Louise-Dreyfuse založený ve stejný den.

Zesnulý šéf Adidasu v roce 2002 provedl úhradu ve prospěch FIFA, oficiální výměnou za značný finanční grant pro organizační výbor mistrovství světa 2006.

Správa vrhla další stín podezření na Beckenbauera, odhalila dosud neznámé finanční převody mezi ním a švýcarskou právnickou firmou.

Louis-Dreyfus si v roce 2002 otevřel ve Švýcarsku účet a ještě týž den z něj odeslal 10 milionů franků, zhruba ekvivalent 6,7 milionu eur, zmíněné firmě, která i před tím vykazovala finanční spojení s Beckenbauer.

Peníze podle Freshfields nakonec skončili u společnosti v Kataru, která patří do portfolia bývalého prezidenta Asijské fotbalové konfederace Mohameda Bin Hammamat.Ten jakýkoliv příjem popřel.