LONDÝN – V neděli se v Londýně odehrálo finále anglického poháru EFL Cup se šťastným koncem pro “červených ďáblů” z Manchesteru, kteří porazili po napínavém setkání “Světců” ze Southamptonu 3: 2.Redakce Sportky využila šanci být přitom a nyní se s vámi podělí o pocity z kouzelné anglické fotbalové kultury.

José Mourinho se stal První manažer Manchester United, který se v první sezóně ihned podařil získat trofej.To nebyl případ žádný předchozí trenér, pokud nepočítáme trofej Shield. Southampton dokázal ve své historii pro změnu zapsat nezapomenutelný příběh, ale bohužel nebyl splněn sen o premiéře. Londýn dýchal velký fotbal od sobotního rána, kdy týmy Premier League jako Chelsea, Watford, West Ham a Crystal Palace hrály své zápasy doma. Nejsledovanější sport světa byl řešen na každém kroku a celé město prožilo fotbalové debaty. Fanoušci byli plní ulic. Všechno kulminovalo v nedělním finále. Některá města v Londýně, poblíž stadionu Wembley, zaplaví tisíce fanoušků Manchester United a fanoušků v Southamptonu.Slavné zpěvy a nekonečné zpěvy vytvořily kouzelnou scénu před šálkem. byly v blízkosti stadionu vytvořeny speciálně “fan zóny”, ale mnoho příznivců se uchýlilo do místních lokálních pubů. Tábor “The Saints” byl viditelně tvořen z domácích anglických fanoušků, protože se jedná o tradiční klub. Mohli jste vidět fanoušky všech věkových kategorií a mnoho národních vlajek. Naopak angličtí fanoušci United byly posílení o příznivců z celého světa, protože v tomto případě se bavíme o globální značce. Také jsme se setkali s několika fanoušky ze Slovenska nebo z Čech.Také jsme se zúčastnili krátkých rozhovorů s Chorvatky, Němci, Španěly, Američany a Rusy. Atmosféra v ulicích, v obchodech, ale především před Wembley, byla elektrizující. Není to marné, že toto “posvátné místo” mnoho lidí je odkazoval se na jako kolébka fotbalu. Jak již bylo zvykem na Britských ostrovech, vše bylo organizováno na vysoké úrovni pod dohledem přísných bezpečnostních kontrol a opatření. Nikde jsme neviděli žádné výtržnosti nebo nějaké problémy, jen skvěle bavících se fotbalových fanoušků.

 

Zápas doprovázel příjemný úvodní ceremoniál, speciální choreografie fanoušků a nakonec následoval zápas sám. Týmy začaly prakticky nejsilnějšími sestavami.Southampton měl téměř dva týdny a využil svůj čas k soustředění ve Španělsku. Hráči José Mourinhy bojovali v pohárových soutěžích, takže “The Saints” byl v průběhu finále minimálně vyváženým soupeřem. V některých okamžicích zápasu měli dokonce lepší části než United, a únava začala končit na konci duelu. Velký boj ukázaly i vyprodávané tribby obou klubů fanoušků, kteří si vyměňovali slavnostní sbory, aby povzbudili své hráče.Francouzský kouč Claude Puel výborně připravil své svěřence na hráče z Old Traffordu, ale po dlouhém a vyrovnaném boji rozhodli individuální kvality nejlepších fotbalistů na hřišti.35-letý švédský kanonýr Zlatan Ibrahimovič potvrdil své kvality a všem pochybovačům, kteří mu před sezónou nedávali velké naděje na úspěch v Anglii zavřel definitivně ústa. S hrdinským výkonem přitáhl své spoluhráče k lepšímu závěru, který jim umožnil proniknout do jejich prospěchu.Southamptonu zůstaly jen oči pro pláč, ale i samotný portugalský manažer José Mourinho po zápase prohlásil, že soupeř si za svůj vynikající výkon zasloužil minimálně prodloužení. Podle jeho slov předvedl bojovný výkon s maximálním nasazením a v případě využitých střeleckých šancí by United reagovali pravděpodobně jen těžko. Fotbal píše různé příběhy a to přisuzovalo Manchesteru United vyhrát jeho pátý ligový pohár. Po zápase se vyprodán 90-tisícové stadion během necelé hodiny za pomoci přítomných zkušených “stewardů a policie” bez problémů rozpustil do přilehlých ulic. Hlavně Manchester Reds mířili k velkým poháry, aby oslavili vítězný pohár.Vyrazili na oslavy po skončení utkání, když byla trofej oficiálně předána šampiony. Bylo to opravdu skvělý zážitek.