Van Zyl, který také vybojoval mistrovství USA PGA v Baltusrolu, se kvalifikoval do týmu v Jižní Africe až poté, co Louis Oosthuizen, Charl Schwartzel a Branden Grace odvolali své názvy z úvahy. Svět č. 65 popsal hry jako “vrchol všech sportovních událostí” a citoval únavu z rušné sezóny jako důvod svého rozhodnutí.

“Chtěl jsem skutečně cítit účinky velice složitého rozvrhu na francouzském Open minulý týden, “řekl Van Zyl Jihoafrické golfové asociaci. “Už od té doby jsem se vrátil na golf v lednu.Mám v letošním roce jam-packed sezónu, včetně mnoha cest mezi kontinenty, a pak se vrátil domů k přidanému stresu budování domu. “To bylo rozhodně not rozhodnutí jsem vzal lehce ale něco jsem musel dát, a rozhodl jsem se, že v červenci opustím velvyslanectví ve prospěch olympijských her.

“Očekávám, že tam bude tábor, který mě bude kritizovat za to, že jsem se odtáhl od velkých společností, ale cítím se velmi vášnivě golfový debut na olympijských hrách.Rory [McIlroy] řekl na nedávné tiskové konferenci, že hrajeme čtyři “olympijské hry” za rok, protože hlavní tituly jsou to, o čem hrajeme, ale nesouhlasím. “Olympijské hry jsou pro mě vrcholem všech sportovních událostí a mít šanci reprezentovat tým Jižní Afrika na největším sportovním jevišti je čest, kterou nepovažuji za samozřejmost. “Potřebuji jet do Brazílie s ostatními týmy v Jihoafrické republice vědět, že jsem ve špičce duševního a fyzického zdraví a že mohu dát své nejlepší věci po čtyřech kolech.Značky budou ještě v příštím roce, ale nevím, jestli budu mít další šanci na [olympijských hrách] v roce 2020. “Donald, v současné době se umístil na č. 83, Otevřená vystoupení, včetně naposledy otevřené v Troonu v roce 2004, ale byla 12. v St. Andrews v loňském roce a pátá v roce 2012 i v roce 2009. American Daniel Summerhays nahradí Donalda jako první rezervu v Troon , spolu s jeho krajany Jamie Lovemark a Colt Knost další v řadě.