Vnitřní bazén není jen luxus, ale i podpora zdravého životního stylu. Plavání patří mezi sporty, které příznivě působí na jednotlivé partie těla a nelze jej nahradit žádnou jinou aktivitou. Vodní prostředí má také pozitivní vliv na krevní oběh, snižuje frekvenci tepu a harmonizuje dýchání. Pokud tedy patříte k majitelům vnitřního bazénu, starejte se o svoji “vodní investici”.
Bezpotrubní filtrace je výhra Pokud se rozhodujete zda mít vnitřní bazén, určitě se neobávejte velkých stavebních úprav – vnitřní bazén je možné bez problémů instalovat do již postaveného domu. Výhodou je, že díky odborníkům ze společnosti Desjoyaux si můžete vybrat tvar bazénu jaký jen chcete. Původem francouzská firma využívá patent samonosné konstrukce z tzv.. ztraceného bednění, umožňující postavit železobetonový bazén prakticky jakéhokoliv tvaru, téměř kdekoliv, a to i v minimálních dětská postel s úložným prostorem prostorách nebo na patře. Díky druhému patentu – bezpotrubní filtraci si nemusíte lámat hlavu s kopáním a instalací potrubních rozvodů. Bazénový skelet je maximálně kompaktní, má mnohem vyšší životnost, je stavebně rychle realizovatelný a odpadá riziko úniku vody. Výběr správné firmy je důležitý Než se pustíte do stavby, existuje několik záležitostí, které musíte pečlivě zvážit. Základem je výběr společnosti. Odborná firma, specializovaná výhradně na bazény, zabezpečí dokonalým projektem bezproblémový provoz bazénu.
Teplo iv zimě Ohřev vody v bazénu lze zajistit čtyřmi způsoby. A to prostřednictvím elektroohřevu, přes výměník (plyn) nebo pomocí tepelného čerpadla. Existuje i tzv.. solární ohřev, který se však v našich klimatických podmínkách dá používat většinou pouze jako patrové postele pro děti doplňující. Ideální vlhkost v prostoru okolo bazénu je 60 až 70%, což je tzv.. relativní vlhkost. Nad 80% vlhkosti vzduchu by vás už obtěžovali různé houby av situaci pod 50% dochází k nadměrnému vypařování vody. V obou případech by vás čekali zbytečné výdaje, ať už na odvlhčení prostoru nebo za vodu s drahými chemikáliemi, kterou je nutné často doplňovat. Maličkosti, které vám ušetří velké peníze Odborníci rozhodně doporučují vnitřní bazén zakrývat. Mnoho laiků se domnívá, že to v případě vnitřního bazénu není nutné a problematika zakrývání se týká pouze venkovních bazénů. To však není pravda. Zakrytím vnitřního bazénu je možno ušetřit až 30 – 40% spotřeby energií. Když bazén zakryjete, voda se z něj bude o poznání méně odpařovat. Nebudete ji muset tak často dopouštět a doplňovat drahé chemikálie. Ušetřete také energii na odvlhčení – odvlhčovač bude v provozu mnohem méně, a tedy i déle vydrží. Říkáte si, že z bazénu se přece nemůže odpařit tolik vody? V tom případě se mýlíte. Například z bazénu o rozměrech 8 x 4 metry, vyhřívaného na 24 – 28 ° C as teplotou prostoru 25 – 29 ° C se za hodinu vypaří 4 – 6 litrů vody! Tedy půl kbelíku. V případě malého masážního bazénu o rozměrech 2 x 2 metry, ohřátého na 35 ° C, je odpar přibližně 2 litry za hodinu. Odpar vody ze svého bazénu si můžete vypočítat velmi snadno podle tabulky (viz níže). Kromě zakrytí bazénu je třeba dohlížet i na správný poměr teploty vody a vzduchu. Teplota vzduchu by měla být o 1 až 2 ° C vyšší.
Jaký typ zakrytí bazénu zvolit? Ideálním se jeví lamelové zakrytí, je matrace do postýlky praktické a pěkné na pohled. Velmi kvalitní je i pěnové zakrytí, a to jednak pro své izolační vlastnosti, jednak pro antibakteriální úpravu. Nejlevnější možností zakrytí je tzv.. bublinkové, které však nepůsobí příliš esteticky. Jde totiž o jednoduchou fólii s bublinkami, která připomíná obalové materiály křehkých věcí. Pokud odjíždíte například na dvoutýdenní dovolenou, lze po zakrytí bazénu snížit teplotu vzduchu třeba na 22 ° C a výrazně tak ušetřit peníze. Voda pod plachtou se téměř neodpařuje, udrží relativně příjemnou teplotu a po návratu stačí jen mírně přihřát a hurá do vody.