Vyloučení: 2: 5 na 2 min, Využití: 1: 0, oslabení: 0: 0 Rozhodčí: WEHRLE (Švaj.), Šindler (ČR) – Carnathan (USA), Lhotský (ČR), 17 383 diváků

PRAHA. Hokejisté Kanady se stali 25krát v historii mistry světa. V nedělním finále 79. šampionátu předvedli ofenzivní představení a Rusů zdolali jednoznačně 6: 1.

Turnajem prošli suverénně. V české metropoli vyhráli všech deset zápasů. A celkově vstřelili až šedesát šest branek. Druhý nejvyšší počet dosáhli Rusové – čtyřicet.

Za deset vítězství v řádném hracím čase získal zámořský tým od Mezinárodní hokejové federace (IIHF) finanční prémii jeden milion švýcarských franků.

Kanada získala první zlato od roku 2007 – tehdy triumfovala v Moskvě.A na cenný kov z mistrovství světa čekala od roku 2009, kdy prohrála v Bernu ve finále s Ruskem 1: 2. Ohlasy médií:

Do Prahy přivezla výborný tým plný hvězd na čele se Sidneym Crosbym – stal se novým členem Triple Gold Clubu. Po zisku Stanleyova poháru a dvou zlatých medailí na zimních olympijských hrách přidal i titul mistra světa.

Rusům k obhajobě zlata nepomohly ani ofenzivní hvězdy Alexander Ovečkin, Jevgenij Malkin či Ilja Kovalčuk. Po Bělorusů i Češích měli i oni problémy s kanadským brankářem Mikem Smithem – po teči Malkina inkasoval poprvé v play-off.

S bilancí 27-10-7 je Rusko jako nástupce SSSR či SNS nejúspěšnější zemí historie MS.

Finále bylo suverénní záležitostí Kanady a skončilo debaklem Ruska.Sborná nestačila čelit ofenzivním nájezdům kanadského týmu.

zámořské hráči se na ledě bavili a trochu připomněli začátky hokeje, kdy dosahovaly podobné výsledky. Proti Rusku v podobném stylu už dlouho nikdo nedominoval.

Částečně se k tomu přiblížilo jen olympijské čtvrtfinále mezi oběma týmy z Vancouveru 2010. I takovými akciemi si Kanaďané vychutnávali finále MS.

Budúcoročné mistrovství světa se uskuteční právě v Rusku. Jejich dějištěm budou Moskva a Petrohrad.

Bronzové medaile na šampionátu 2015 v Praze a Ostravě získali hráči USA, Slovensko obsadilo 9. místo.

Mistrovství světa v České republice byly rekordní v návštěvnosti. V ohledech jejich celkově sledovalo 741 690 diváků. Historická medailové tabulka MS v hokeji. 1.Rusko (SSSR, SNS) 27 10 7 44 2. Kanada 25 13 9 47 3. Švédsko 9 19 17 45 4. Československo 6 12 16 34 5. Česko 6 1 5 12 6. USA 2 9 7 18 7. Finsko 2 7 3 12 8. Velká Británie 1 2 2 5 9. Slovensko 1 2 1 4 10. Německo 0 2 2 4 11. Švýcarsko 0 2 8 10 12. Rakousko 0 0 2 2 Hlasy po utkání:

( zdroj: RTVS):