BRATISLAVA. Andy Murray se dočkal prvního grandslamového titulu. Podařilo se mu vyhrát až páté finále, když v dramatickém päťsetové zápase předčil Novaka Djokoviče.

Brit tak přidal k olympijskému titulu další velké vítězství. V nejnovějším vydání žebříčku se posune na třetí místo před Rafaela Nadala.

Do zápasu vstoupil výborně, když vyhrál nesmírně vyrovnaný první set, který získal až v těsném tie-break po výsledku 12:10. V druhém dějství vše nasvědčovalo tomu, že ho získá bez menších problémů. Snadno dostal světovou dvojku pod tlak, vytvořil si náskok 4: 0 a šel podávat.

Djokovič však znovu ukázal, proč loni vyhrál tři grandslamové tituly. Upřesnil údery, dostal Skota pod tlak a vyrovnal na 5: 5.Závěr však opět patřil Murraye, který se ujal vedení 2: 0 na sety. Srb vyrovnal na 2: 2

Srbský tenista se zkoncentroval až ve třetím setu, ve kterém jasně dominoval. Ve čtvrtém také skoro získal brejk. Murray se však dotahoval a měl několik příležitostí na ribrejk. Ty nevyužil, v devátém gamu si opět prohrál podání a o vítězi musel rozhodnout pátý set.

Ten začal britský tenista fantasticky. Sebral Djokovičem dvakrát podání a rychle se ujal vedení 3: 0. Bělehradský rodák odpověděl snížením na 2: 3, ale Murrayho to nevyvedlo z míry a vyhrál další dva gemy. Srb si pak vzal čas na ošetření.

Viditelně bylo vidět, že ho něco trápí, na co část publika reagovala neférovým bučením, za což jim Djokovič ironicky zatleskal.V následujícím gamu však Murray nezaváhal, vypracoval si tři mečboly. První ještě nevyužil, ale druhý ano, když Srb zahrál svůj forhend do autu. Titul patří i Lendl

“Chci pogratulovat Andymu k prvnímu titulu. Bezpochyby si ho zasloužil. Udělal jsem všechno proto, abych vyhrál, ale dnes mi chyběl kousek. Byl to fantastický zápas,” řekl v oficiálním rozhovoru Djokovič .

Murray tentokrát neplakal jako na Wimbledonu a mluvil klidně. “Byl to velmi náročný zápas. Novak vypadal po třetím a čtvrtém setu výborně, ale nakonec se to podařilo. Děkuji Ivan Lendl, že mi pomáhá. Postoupil zde osmkrát do finále. Byl skvělým hráčem a také je i trenérem, titul patří i jemu. ” Výsledek: