BANSKÁ BYSTRICA. V celkové klasifikaci Světového poháru obsadila 18. místo. O jeden stupínek tak vylepšila dosavadní maximum, které od roku 1993 držela 19. pozicí Alžběta Havrančíková.

V hodnocení divácky i marketingově mimořádně atraktivního sprintu obsadila skvělou šestou příčku, čímž jen potvrdila, že se již naplno etablovala v absolutní světové špičce.V sezóně 2008/09 se dvakrát dostala na stupně vítězů, šestkrát byla v nejlepší desítce v závodech Světového poháru, na mistrovství světa v Liberci obsadila ve sprintu osmé místo. Úspěch zatím není pro sponzory výzva

Její úspěchy však jakoby potenciální sponzoři stále nevnímali jako svou šanci na zviditelnění. “Slovensko je v tomto specifická země, o úspěch zde není téměř žádný zájem,” zareagoval trenér 24-leté Banskobystričanky Ján Valuška na otázku, jakým způsobem se tyto nesporné úspěchy projevily na zájmu o jeho Zverenky.

Marketingoví odborníci předpovídají půlku Justyne Kowalczyková, která se stala novou majitelkou křišťálového glóbu za celkové prvenství v seriálu SP, milionové zisky. “U nás to budou možná tisíce,” zasmál se strůjce úspěchů slovenské lyžařské jednotky a pokračoval: “Podporuje nás Mondi SCP Ružomberok as, Nitrasklo asa banskobystrická advokátní kancelář KOVAL & amp; spol., každý částkou přibližně pět tisíc eur na sezónu. Kromě toho máme několik dalších menších sponzorů, kteří nám dávají od tisíc do dvou tisíc eur. Lyže nám zajišťuje firma Fischer, právě jsme s ní podepsali novou, pro Alenu výhodnější smlouvu. Hole máme od Swix-u, boty včetně letních dostává Alena od Salomonu. To je všechno, “vyjmenoval přispěvatelů pro nejlepší slovenská lyžařku v uplynulé sezoně její trenér.

Kromě trenérské funkce má v jejím Minitel i roli manažera.On sháněl peníze i na jejich cestu do kanadského Whistleru, kde nakonec Alena Procházková poprvé ve své kariéře zvítězila v závodech nejvyššího rangu. “Jsem na to prakticky sám. Já mám však hodně práce v terénu, při Alenina přípravě. Nemám čas obcházet potenciálních sponzorů,” vysvětluje situaci Jan Valuška a hned připomíná, že na kombinéze jedné z nejlepších šprintérok světa je místa pro loga zájemce více než dost .