hrst má klasický astma, obvykle alergie vyvolané zúžení bronchiálních trubiček, které se začínají v dětství. Mnoho častější v sportu je cvičení-indukovaný astma, nebo EIA, ve kterém rychlé A těžké dýchání způsobuje stejné příznaky. Efekty mohou být zhoršeny atmosférickými podmínkami, což znamená, že někteří sportovci mají tendenci trpět více než jiní. Cyklistika je další sport, kde je EIA běžné – Dickinsonův test na cyklisty týmu Team Sky zjistil, že třetina má tento stav. Rychlá inhalace studeného, ​​suchého vzduchu byla identifikována jako spouštěč EIA. Přibližně polovina elitních běžeckých lyžařů má podmínku, stejně jako Paula Radcliffeová. Zatímco EIA může příležitostně vyvolat velmi vážné příznaky, někteří sportovci si neuvědomují, že to mají, dokud nebudou testováni.Test zahrnuje jejich dýchání velmi suchou vzdušnou směsí po dobu šesti minut při vysoké ventilaci s testováním funkce plic před a po. Pokles plicní funkce způsobený astmatem může činit až 40%.

Pokud jde o Guardian v roce 2014, Dickinson řekl, že tento stav zůstává zdrojem nějaké debaty: “Záleží na tom, O tom, zda jste tyto sportovce nasadili na spektrum astmatu, nebo zda si myslíte, že je to čisté, že v určitém prostředí působí opravdu těžce, a pokud je vyvedete z tohoto prostředí, jsou v pohodě. Je to šedá zóna. Ale můj argument je, že je to forma astmatu. “Pro profesionální cyklisty není známo, že nosí inhalátor, který pomáhá zastavit popáleniny, když začíná, v zadní kapse dresu.Použití salbutamolu, nejběžnější formy takových bronchodilatačních léků, obvykle užívaných jako modrý inhalátor, nepotřebuje v určitých mezích lékařský osvědčení o terapeutickém použití.

Terbutalin, bronchodilatanci užívaný Yatesem, je povolen Antidopingovými orgány jako inhalátorem, ale pouze certifikátem. Certifikáty jsou také potřebné pro silnější preventivní inhalátory pro astma, jejichž cílem je odvrátit příznaky, z nichž nejběžnější jsou steroidy. Injekce přípravků proti astmatu není povolená.