Bjarne Riis věděl o rozšířeném užívání zakázaných prostředků ve svém cyklistickém týmu CSC, ale nezakročil proti dopingovým praktikám. Vyplývá to z dlouho očekávané vyšetřovací zprávy, kterou v úterý zveřejnila dánská antidopingová agentura DAA.

Vítěz Tour de France z roku 1996 podle antidopingové agentury selhal, když jako šéf týmu CSC nezasáhl vůči užívání dopingu ze strany jezdců. “Je to totálně neakceptovatelné,” citovala agentura AP slova Michaela Aska, šéfa DAA.

Deväťdesiatsedemstranový spis je postaven na výpovědích 50 současných a bývalých cyklisty, lékařů, funkcionářů včetně zdiskreditovaného dánského jezdce Michaela Rasmussena. Ten jako lídr Tour de France 2007 musel odstoupit z závodů pro odhalení o porušení antidopingových pravidel. Rasmussen lhal komisařů o místě svého pobytu, v roce 2013 se přiznal, že více než dekádu bral celou plejádu nedovolených podpůrných prostředků.

DAA ve spolupráci s národním olympijský výborem dva a půl roku sbírala informace o dopingových praktikách v cyklistice. Při vyšetřování se inspirovala zprávou Americké antidopingové agentury (USADA), která usvědčila dlouholetou cyklistickou ikonu Lance Armstronga ze systematického užívání zakázaných prostředků az jejich distribuce, na základě čehož přišel Texasan o všech sedm titulů z TdF a dostal dožitovný zákaz sportovní činnosti.

Zpráva DAA se opírá io svědectví dánského cyklistu Bo hamburgery. Ten uvedl, že Riis ho v roce 2000 požádal o pořízení krevního dopingu EPO pro jezdce Telekomu Jörga Jaksch. Němec hamburgerového výpověď potvrdil, Riis však obvinění popřel. Ačkoli cyklisty trénoval, odmítl, že by věděl o jejich užívání zakázaných látek.

Den před zveřejněním zprávy DAA se bývalý přední dánský cyklista Nicki Sörensen přiznal, že na začátku kariéry bral nedovolené podpůrné prostředky. Odmítl však, že by ho k užívání zakázaných látek donutil bývalý šéf týmu Riis.

Riis v roce 1996 triumfoval na Tour de France, o 11 let později se přiznal, že to bylo s pomocí erytropoetinu. Přesto v historických statistikách stále figuruje jako vítěz ročníku. Později dělal sportovního manažera v týmu CSC, který se postupně přetransformoval do Team Tinkoff-Saxo. V březnu 2015 po neshodách s majitelem Olegem Tinková skončil v pozici. V týmu Team Tinkoff-Saxo působí v současnosti i trio Slovenská cyklisty Peter Sagan, Juraj Sagan a Michael Kolář.