Hned úvodní víkend na 79. mistrovství světa v ledním hokeji v Česku naznačí ambice slovenské reprezentace a její šance splnit základní cíl, kterým je postup do čtvrtfinále a zajištění si místenky na ZOH 2018. Prvním soupeřem Čechů na šampionátu bude v Bet365 sobotu 2. května o 12.15 h tým Dánska, který se sice nemůže v Ostravě spolehnout na své největší hvězdy Franse Nielsena či Mikkey Boedker, ale i tak je to mimořádně nepříjemný soupeř. “Dánové sice nemají ve svém týmu zvučná jména, ale kolektiv mají velmi dobrý. Je to švédská hokejová škola, jsou velmi dobří bruslaři. Musíme se na ně adekvátně připravit,” varuje před slovenskou Bet 365 bonus premiérou na letošních MS elitní útočník Marián Gáborík.

Slovensko a Dánsko se zatím naposledy setkali na světovém šampionátu před rokem. V běloruském Minsku triumfoval tým zpod Tater těsně 4: 3, ale ani to mu nepomohlo Bet365 postoupit do čtvrtfinále. V elitní kategorii MS se Slováci těšili ze tří vítězství nad Dány, ale jedinou prohru v roce 2010 si všichni dosud pamatují. Dánsko tehdy triumfovalo 6: 0, když všech šest branek dosáhlo již v I. třetině. “Bylo to už před pěti lety, od té doby se kádry obou mužstev Unibet značně změnily. Musíme fungovat v současnosti. Je to jiný turnaj a na tom nemůžeme stavět,” míní nejzkušenější člen dánského kádru Kim Staal.

Slováci dosud odehráli proti Dánům dvanáct duelů, dosáhly v nich osm vítězství a čtyři prohry se skóre 55:26. “Těšíme se na sobotní zápas, protože tribuny budou plné a Unibet atmosféra bude jistě úžasná. Nemůžeme se polekat hvězd slovenského týmu jakou je Marián Gáborík. Musíme se soustředit na sebe a snažit se podat maximum. Tlak bude na soupeři,” poznamenal Kim Staal, který zatím nefiguruje na dánské soupisce pro šampionát.

V týmu ČR jsou více hráči, kteří dosud na MS nestartovali. Hned v prvním souboji by měl nastoupit obránce Adam Jánošík, který na trénincích Unibet bruslí s Andrejem Mészáros. “Dosud jsem byl jen na dvou juniorských šampionátech. V Ostravě se těším na všechno – na atmosféru i to, že jsem v týmu a mohu si zahrát s hráči, kteří jsou v našem národním mužstvu,” prozradil Adam.