Starou Karosou dojeli do Manchesteru na dámskou punčochu, nasazenou místo přervaného klínového řemenu. U stadionu United vyskočili z autobusu pět minut před úvodním hvizdem a sprintovali do ochozů. Vběhli tam právě, když se hrála hymna.

I takové bylo pro české fanoušky stříbrné EURO 1996 v Anglii. Rovněž teď ve Francii zažijí hodně.Ale něco podobného jako před dvaceti lety, kdy do Anglie vyrazila s nadšenými a natěšenými pasažéry spousta autobusů-polovraků, se už opakovat nemůže.

V hospodě to zacáluje Čedok

Liberecký redaktor MF DNES jel tenkrát v červnu 1996 s dalšími čtyřiačtyřiceti lidmi s Čedokem na zájezd na zápasy s Německem a Itálií.

„To s námi nepošlou jiný autobus?!“ křičel brněnský rowdie v západočeském Tachově, když naše Karosa odmítala funět dál do kopců k hraničnímu přechodu v Rozvadově a průvodce Čedoku Vláďa oznámil, že jestli ji řidiči neopraví, bude muset zájezd na vysněné EURO zrušit.

„Ludry zap…..Tachov jsme opustili v pátek kolem sedmé večer a na nocleh do univerzitních kolejí ve Walesu jsme se doploužili v neděli v půl druhé v noci. Ostravští rowdies v Karose prožili 44 hodin.

Ve waleském městečku na konci útrpné pouti jsme ke všemu zabloudili. Když Karosa, vedená starším řidičem podobným legendárnímu panu Spejblovi, projížděla po klikatých silničkách už půl hodiny, ozvalo se z moravského kotle na zadních sedačkách skandování: „My tě, Spejble, stejně zabijem! Stejně zabijem! Stejně zabijem!“

Průvodce Vláďa, který byl v Čedoku specialistou na Španělsko a do Anglie jel vůbec poprvé za nemocného kolegu, přikázal Spejblovi, ať okamžitě zastaví.Pak vyběhl ven, stopnul muže na skútru, dal mu dvacet liber a poprosil ho, jestli by nám neposloužil jako vodič k místu, kde jsme přespali před zápasem v Manchesteru.

Mimochodem, právě kolem Manchesteru jsme jeli, abychom se ubytovali ve Walesu zhruba o 200 kilometrů dál na západ. Druhý den jsme se do Manchesteru vraceli navlas stejnou cestou a stejně hlemýždím tempem. Ze zadních sedadel znovu zaznělo zlověstné: „My tě, Spejble, stejně zabijem! Stejně zabijem! Stejně zabijem!“

Po fotbale za Lochnesskou

Znechuceni mizerným výkonem Česka, který vyústil do jasné prohry 0:2 s Německem, jsme se v noci šinuli z Manchesteru znovu na univerzitní koleje do Walesu.Tam jsme přespali a ráno jsme už počtvrté k uzoufání totožnou trasou zamířili k Manchesteru a pak až na sever Skotska do Aviemore. Náš zájezd s Čedokem totiž nebyl jen fotbalový, ale také poznávací s pravou perlou – jezerem Loch Ness.

Právě v Aviemore jsme se od účastníků jiných fotbalově-poznávacích zájezdů dozvěděli truchlivý příběh o punčoše, jež se v motorovém prostoru českého autobusu proměnila v nouzový klínový řemen.

Už daleko před Aviemore se ale naše výprava smrskla o rowdies Zbrojovky a Brna. Nechali se vysadit v dějišti příštího utkání české reprezentace v Liverpoolu, kde si sami zaplatili noclehy na univerzitních kolejích. Což rozhodlo o přežití Spejbla.Aj baby jsme měli.“

Ale Liverpool jsme si užili také my. Netahali tam z nás dvě libry za vstupenku do hospody jako v Manchesteru na dohled od stadionu Old Traford. Když jsme tuto nestoudnost napráskali přátelským fanouškům z Liverpoolu, odtušili pouze: „Oh, yes. Bastards of Manchester.“ Na Anfield Road jsme pak slavně porazili Itálii 2:1 a po utkání nám fanouškům aplaudovaly plné liverpoolské ulice. Říkali jsme si, že musí jít o dar z nebes za naše utrpení s rozhrkanou Karosou.

Video místo sexu

Takový pocit jako po druhém gólu, dal ho Radek Bejbl, by člověk přál každému, kdo se teď vydává povzbuzovat do Francie, nebo už tam je.

Mohu-li být osobní, pak jsem myslel, že mně po Bejblově brance úplně mizí nohy.Museli mě zdvíhat, sraženého do kolen rozkoší.

Ale radím Vám, věrní čeští fanoušci, pokud vás podobné štěstí potká po dvaceti letech i na letošním EURU, neříkejte doma svým ženám, že to bylo tisíckrát silnější než orgasmus. Ta moje, když se jí pak někdy nechtělo, vzala kazetu z EURA 1996 a řekla: „Na, miláčku, tady máš.“